نکات آموزشی ترجمه و تایپ

تایپ لمسی

 تایپ لمسی

تایپ لمسی ( که همچنین تایپ با قوه لامسه یا لمس صفحه کلید نیز خوانده می شود)، نوعی از تایپ می باشد که برای یافتن کلید ها از حس بینایی استفاده نمی نماید. خصوصا، یک تایپیست که از قوه لامسه استفاده می نماید، مکان کلید ها را بر روی صفحه کلید از طریق حافظه عضله ای می داند. تایپ لمسی عموما شامل قرار دادن هشت انگشت در ردیف افقی تا نیمه صفحه کلید ( ردیف خانه) واستفاده از آنها برای دسترسی به کلید های دیگر می باشد. تایپ لمسی یک دست و تایپ دستی دو دست ممکن می باشد.

فرانک ادوارد مک گورین که یک تند نوس در دادگاه و اهل سالت لیک سیتی، اوتاه بوده و و کلاس های تایپ را برگزار می نمود، ظاهرا در سال 1888 تایپ لمسی را ابداع نمود. در صفحه کلید های استاتدارد برای افرادی که به انگلیسی صحبت می نمایند، ردیف خانه "ASDF" برای دست چپ و " JKL" برای دست راست می باشد. به این نوع صفحه کلید QWERTY گفته می شود، زیرا این حروف شش حروف اول در صفحه کلید می باشد. بسیاری از صفحه کلیدهای کامپیوتر مدرن دارای نقطه یا خط فاصله برجسته بر روی کلید های خانه برای انگشت های شاخص می باشند تا به تایپیست لمسی کمک نماید که ابه سرت نگشت هایش را بروی موقعیت صحیح بر روی صفحه کلید و بدون نیاز به نگاه کردن به کلیدها را حفظ نموده یا موقعیت انها را مجدد بازیابی نماید. اخیرا قابلیت تایپ لمسی برای گوشی های لمسی با استفاده از نرم افزار صفحه کلید مجازی مخصوص برای تایپ لمسی فراهم گردیده است.

 

طرح اولیه چند ماشین تحریر اولیه به ترتیب حروف افبا (ABCDE و غیره) بود. اما حرکت زیاد انگشت ها که تایپیست های با تجربه را رنج می داد باعث گردید که تولید کنندگان طرح کلی حروف ها را تغییر داده، و تا جایی که امکان داشت کلید هایی که غالبا در توالی با یکدیگر فشرده می شدند را در کنار هم قرار دادند. چنین چیزی این امکان را فراهم می نماید که نوار چاپ دوم ماشین تحریر درگیر شده که باعث افزایش فراین تایپ می گردد. پخش مساوی بار در بیشتر انگشت ها همچنین سرعت را افزایش داد زیرا کلید ماشین های تحریر مکانیکی عموما فشردن شان دشوارتر می باشد.

محاسبه طرح صفحه کلید بر اساس زبان هایی بود که می بایست تایپ می شد و این به معنای این بود که برای هر زبان، طرح صفحه کلید متفاوتی نیاز می باشد. به عنوان مثال در کشور هایی که به زبان انگلیسی صحبت می کنند، ردیف اول QWERTY بوده اما برای کشورهایی که به زبان فرانسه صحبت می نمایند ردف اول AZERTY می باشد. با وجود اینکه اکنون از ماشین های تحریر به ندرت استفاده می گردد، اقدام جهت تغییر طرح جهت افزایش سرعت به دلیل آشنایی و عادت با طرح موجود در میان تایپیست ها نادیده گرفته می شود یا با تغییر آن مقاومت می گردد.

در 25 جولای 1888، مک گورین که بنا به گفته، تنها فردی بود که از تایپ لمسی در آن زمان استفاده می نمود، یک پیروزی قاطع در مقابل لوئیس تروب( که با هشت انگشتش با کالیگراف کار می کرد) در مسابقه تایپ که درسینسیناتی برگزار می گردید، بدست آورد. نتیجه در صفحه اول بسیاری از روزنامه ها به نمایش در آمد. مک گورین 500 دلار آمریکا ( معادل 12850 دلار آمریکا در سال 2012) را بدست اورد و روش جدید تایپ را مشهور نمود.

در ارتباط با اینکه آیا مک گورین واقعا اولین فردی بود که از تایپ لمسی استفاده نمود یا اینکه او تنها در ارتباط با تایپ معروف گردید، مورد بحث می باشد. سرعتی که توسط تایپیست های دیگر و در مسابقات دیگر در آن زمان بدست آمد بیانگر این می باشد که آنها می باید از سیستم مشابهی استفاده می نموده اند.

در سال 1989، بیتس تروی از واژه های  " نوشتن به وسیله لمس" را در مقاله خود به کار برد. در سال 1890 لویسا الن بولارد بارنز اصطلاح " نوشتن به وسیله لامسه" در کتابش به شرح ذیل تعریف نمود:

یادگیری نوشتن به وسیله لامسه یعنی اینکه تنها با نگاه تصادفی به صفحه کلید، مستقیم جلوی ماشین بشین. دو دست را تا جایی که ممکن است در یک مکان بر روی صفحه کلید نگه دار.

معمول ترین روش دیگر تایپ روش جستجو و نوک زدن ( تایپ دو انگشتی) می باشد. این روش آهسته تر از تایپ لمسی می باشد زیرا به جای متکی بودن به مکان حفظ شده کلید ها، تایپیست ملزم به یافتن کلید ها به واسطه نگاه کردن می باشد و انگشتان باید مسافت بیشتری را طی نمایند. حالت های تایپ زایدی بین این دو نوع تایپ وجود دارد-  به عنوان مثال بسیاری از افراد کورکورانه با استفاده از تنها دو تا پنج انگشت و نه لزوما به صورت نظام مند تایپ می نمایند.

موقعیت آغازین با انگشتان در ردیف خانه

 

جانمایی انگشتان به صورت استاندارد در یک صفحه کلید QWERTY

 

مزایا:

سرعت

آموزش تایپ لمسی می تواند سرعت و دقت تایپ هر فردی را به صورت چشمگیری ارتقاء دهد. سرعت تایپ متوسط پذیرفته شده 40 کلمه در دقیقه بوده و تایپیست های حرفه ای می توانند به صورت مکرر و مداوم به 100 کلمه در دقیقه تجاوز نمایند ( منشیگری، ثبت داده و غیره) هر فردی با سرعت متفاوتی می آموزد و تمرین روزانه برای بدست آوردن سرعت و دقت بالا در تایپ مورد نیاز می باشد.

 

کاهش تغییر در توجه

یک تایپیست لمسی نیاز ندارد که دید خود را در صفحه کلید( که به وسیله انگشتان مبهم می شود و به صورت خوبی نیز روشن نمی باشد) و مناطقی را که نیاز به توجه دارد حرکت دهد. چنین چیزی بهره وری را افزایش داده و خطا ها را کم می نماید.

 

بحث در ارتباط با مزایا

شیوه های تایپ بسیاری بین سبک جدید " شکار و نوک زن" و تایپ لمسی وجود دارد. به عنوان مثال، بسیاری از تایپیست های " شکار و نوک زن" طرح کلی صفحه کلید را حفظ نموده و قادر به تایپ در زمانی که به صفحه نمایش خیره می شوند می باشند. یک مطالعه که 30 نفر که دارای شیوه و تجربه متفاوت بودند را مورد بررسی قرار داده و تفاوت کمی در سرعت تایپ بین تایپیست های لمسی و تایپیست های خودآموز ترکیبی، یافتند.

بر طبق این مطالعه،" تعداد انگشتان سرعت تایپ را تعیین نمی نماید... افرادی که از استراتژی تایپ خودآموز استفاده می کردند به اندازه تایپیست های لمسی سریع بودند... به جای تعداد انگشتان عوامل دیگری وجود دارد که سرعت تایپ را پیش بینی می نماید... تایپیست های سریع...دستهایشان را به جای اینکه در صفه کلید حرکت دهند، در یک نقطه ثابت نگه داشته و به صورت مداوم از یک انگشت یکسان برای یک کلمه ختص استفاده می نمایند. " به نقل از کاندیدای دکترا آنا فیت: " ما با مشاهده افرادی که دوره تایپ را گذرانده، سرعت و دقت متوسط مشابهی با افرادی که تایپ را خود آموخته و تنها به طور متوسط از 6 انگشت خود استفاده می نمودند، متعجب شدیم."

 

آموزش

یک تایپیست لمسی با قرار دادن انگشتانش در " نقطه شروع" در ردیف میانی کار را آغاز نموده و می داند کدام انگشت را حرکت دهد و چه مقدار آن را برای رسیدن به کلید مدنظر حرکت دهد. یادگیری عموما شامل تمرینات چاپ اولیه که شامل حروفی که در نقطه استاندارد و نزدیک آن می باشند بوده و سپس به تدریج به ردیف های دیگر بسط پیدا می نماید. فراگفتن اینکه انگشتان بدون استفاده از چشم در نقطه شروع قرار داده شود، حائز اهمیت می باشد زیرا دستان به صورت مداوم از روی صفحه کلید برداشته شده تا با اهرم تغذیه ( در گذشته) و (اخیرا) با موس کامپیوتر کار نماید. کلید های F و J غالبا شامل ویژگی سطحی می باشد که به تایپیست اجازه می دهد آنها را تنها با لمس، شناسایی نماید، بنابراین نیاز به نگاه کردن به این کلیدها را جهت جانمایی مجدد انگشتان در ردیف خانه را برطرف می نماید.

 

شبیه ساز تایپ لمسی آنلاین رایگان

 

سرعت تایپ را می توان به تدریج افزایش داد و سرعت 60 کلمه در دقیقه و بالاتر قابل دسترسی می باشد. نرخ افزایش سرعت بین افراد متفاوت می باشد. بسیاری از محصولات نرم افزاری و وب سایت برای یادگیری تایپ لمسی موجود بوده و بسیاری از آنها رایگان می باشد. در ابتدا یادگیری تایپ لمسی می تواند هم برای انگشتان و هم برای ذهن استرس زا باشد اما هنگامی که تا یک سطح رضایت بخشی یادگرفته شد، حداقل استرس به انگشتان اعمال می گردد- برای افرادی که سابقه تایپ قبلی دارند، یادگیری خصوصا به دلایل انگیزشی دشوار می باشد:  سطح عملکرد اولیه در تایپ لمسی خیلی پایین تر از تایپ به کمک قوه بصری می باشد؛ بنابراین در ابتدا مطالعه تایپ لمسی به نظر سودمند نمی باشد.

عموما سرعت تایپ با تمرین بالا می رود. در حین تمرین حصول اطمینان از اینکه کلید های ضعیف وجود ندارد اهمیت دارد. عموما سرعت تایپ به وسیله اینکه چقدر آرام این کلیدهای ضعیف در مقایسه با اینکه چقدر سریع کلیدهای باقیمانده تایپ می گردند تعیین می گردد تعیین می گردد. اگر مرحله ای رسید که در آن بدون توجه به مقدار زمان تمرین، سرعت تایپ افزایش نمی بابد، پیشنهاد می گردد پس از آن زمانی برای گذراندن و ادامه تمرین جدی  تخصیص داده شود زیرا سرعت تایپ عموما با با گذشت زمان افزایش می یابد حتی زمانی که هیچ تمرین جدی انجام نمی گیرد.

 

ردیف خانه

کیبورد طبیعی مایکروسافت، در حدود 1999

 

" ردیف خانه" ردیف مرکزی کلیدها در ماشین تحریر یا کیبورد کامپیوتر می باشد در بسیاری از انواع رایج کیبوردهای زبان انگلیسی، با طرح QWERTY ، "A S D F J K L ;" کلیدهای خانه در ردیف خانه می باشند.

ردیف میانی صفحه کلید" ردیف خانه" نامیده می شود زیرا به تایپیست ها آموزش داده شده است که انگشتانشان را بر روی این کلیدها نگه دارند و/ یا با گذاشتن شان به کلیدهای دیگری که در ردیف خانه نیستند، مجدد بر روی آنها برگردند.

برخی از صفحه کلیدها یک برجستگی کوچکی در برخی از کلیدهای خاص در ردیف خانه دارند. چنین چیزی به برگشتن انگشتها به ردیف خانه برای تایپ لمسی کمک می نماید.

به عنوان مثال، جهت تایپ کلمه poll  در کیبرد QWERTY، باید تمام انگشتان در ردیف خانه گذاشته شود. (درست راست باید "J K L ;" را پوشش دهد که انگشت شصت باید بر روی   space barقرار داده شود و دست چپ نیز کلیدهای "A S D F" را پوشش دهد). سپس تایپیست از انگشت کوچک برای لمس کلید "P" که در بالای نقطه ویرگول قرار دارد مورد استفاده قرار می دهد و سپس انگشت کوچک به کلید نقطه ویرگول بر می گردد. انگشت حلقه که بر روی  "L" قرار دارد، مستقیما به سمت بالا جهت فشردن کلید "O" حرکت نموده و سپس به مکان اولیه خود بر می گردد. در پایان همان انگشت حلقه بر روی کلید "L" قرار گرفته و آن را دو بار فشار می دهد. تایپیست های باتجربه می تواند آن را با سرعتی بیش از 200 کلمه در دقیق انجام دهند، اما این روش چنین می باشد که عموما انگشتان باید به مکان اولیه خود هنگامی که مورد استفاده قرار نمی گیرد باز گردد. چنین چیزی برای دسترسی سریع و آسان به تمام کلید های صفحه کلید صورت می پذیرد.

 

آسیب های فشار تکراری

تایپ کردن به صورت منظم می تواند یک کاربر را با خطر آسیب های فشار تکراری نظیر سندروم تونل کارپ و تاندونیت مواجه نماید. حالت صحیح می تواند به صورت قابل توجهی صدمات ناشی از این خطر را کاهش دهد.

 

روش های دیگر

کیبرد kinesis

 

از دهه 1960 میلادی ( و یا شاید پیشتر) یک روش آموزش داده شده است: انگشت کوچک چپ برای کلیدهای 1 2، انگشت حلقه برای کلید 3 ، انگشت وسط 4  ، و انگشت سبابه چپ مسئول 5  و 6 می باشند. در سمت راست کیبرد، انگشت اشاره 7  و 8، انگشت وسط 9 و انگشت کوچک تمام کلیدهای دیگردر سمت راست ردیف بالایی را پوشش می دهد. شاید این دو روش طرح کلی ماشین های تحریر را در روزهای اولیه را منعکس می نمودند یعنی زمانی که یرخی از آنها فاقد کلیدهای 0 و 1 بودند.

برخی از کیبردهای خاص آرگونومیکی وجود دارد که برای هر دوی این روش ها طراحی شده اند. این کیبردهای بین کلیدهای 5 و 6 یا 6 یا 7 به دو نیم تقسیم شده است.

برخی از کیبردهای مدل بالای خاص برای تایپیست های لمسی طراحی شده اند. به عنوان مثال، بسیاری از تولیدکنندگان صفحه کلیدهای مکانیکی خالی را فراهم نموده اند.  استفاده از یک صفحه کلید خالی نباید برای یک تایپیست لمسی آموزش دیده مهم باشد. این نوع از صفحه کلیدها ممکن است کاربرانی که از دو انگشت خود استفاده می نماید را مجبور نماید شبیه کیبردهای بریل که برای افرادی که از لحاظ بصری دارای نقص می باشند، بدون نگاه کردن تایپ نمایند.

مطالب مرتبط

مدیریت سفارش های ترجمه و تایپ

مدیریت سفارش های ترجمه و تایپ با حجم زیاد در عصر ا

5 درصد تخفیف برای تمامی سفارش

تخفیف 5% تمامی سفار ش های ترجمه و تایپ   مرکز تر

کجا می توانم خدمات تایپ حرفه ا

کجا می توانم خدمات تایپ حرفه ای پیدا کنم؟ تایپ کر

سرعت تایپ خود را افزایش دهید!

سرعت تایپ خود را افزایش دهید! می توان گفت امروز ش

20 درصد تخفیف برای تمامی سفارش

تخفیف 20% تمامی سفار ش های ترجمه و تایپ   مرکز ت

چرا دفاتر حقوقی تایپ اسناد حقو

چرا دفاتر حقوقی تایپ اسناد حقوقی خود را به متخصصان

تماس با ما

کرمانشاه، ساختمان جهاددانشگاهی، پارک علم و فناوری استان کرمانشاه

 

ایمیل:mail[at]trty[dot]ir

تلفن:38396901-083

تلفن:09338225855

 

مدیریت سفارش